V neděli 4. srpna náš Královédvorský chrámový sbor s radostí přijal pozvání do děkanského kostela Nejsvětější Trojice v Hostinném, kde hudebním doprovodem přispěl ke slavnostnímu vyznění nedělní poutní mše. Druhého srpna slaví katolická církev svátek Panny Marie Andělské a ve františkánských kostelech je tento svátek spojen s církevní slavností a bývá doprovázen lidovou poutí, pro kterou se vžilo jméno „porcinkule“.
Hostinné je vedle např. Varhany v kostele Nejsv. Trojice v HostinnémOpočna nebo Jindřichova Hradce jedním z měst, ve kterém se zachovala tradice slavení porcinkule a město na první srpnový víkend ožívá lidovou zábavní poutí s mnoha atrakcemi. Samotný název porcinkule je zkomolením italského místního jména Porzioncula (česky malý dílek – porcička). Tak se nazývala kaplička v Assisi, která se dnes nachází uvnitř baziliky Panny Marie Andělské (Santa Maria degli Angeli). Je považována za kolébku františkánského řádu. Jeho zakladatel, sv. František z Assisi, kostelík získal pro svou řeholi, založil zde společně se svatou Klárou řád klarisek a zde také v roce 1226 zemřel.
Královédvorský chrámový sbor na kůru kostela v HostinnémPůsobení sv. Františka a sv. Kláry ovlivnilo dceru českého krále Přemysla Otakara I., Anežku Přemyslovnu. Roku 1234 Anežka založila v Praze, v místě později zvaném „Na Františku“, nový podvojný klášter žen a mužů řehole sv. Františka, později nazývaných klarisky a minorité. Stavbu osobně vedla a klariskám se stala první představenou. Roku 1989 byla Anežka Přemyslovna, zvaná Česká, svatořečena.
V Hostinném již sbor zpíval letos na Květnou neděli, Velikonoce a mši na svátek Nejsvětější Trojice. Tamější kostel Nejsvětější Trojice se tak dočasně stává pro Královédvorský chrámový sbor novou „domovskou scénou“.