Vyhledej
Šikovné nákupy
Základní škola a Praktická škola > KORONAVIRUS - informace z regionu

30 % testů je pozitivních, hlásí trutnovská laboratoř za říjen a listopad. Otevírá se opět i samoplátcům

Redakce / 12.11.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Poslední statistiky na Trutnovsku jsou i nejsou příznivé: klesá počet žádostí o testy v nemocnicích, trutnovská laboratoř navýšila díky koupi nových přístrojů kapacitu a nabízí testovací vyšetření na Covid-19 opět i samoplátcům. Bohužel ale za poslední den narostl počet úmrtí na Trutnovsku o rekordních 9 případů na celkových 61, za týden přibylo v regionu (dle hygieny) 33 úmrtí.
 

Od čtvrtka 12. listopadu 2020 začne trutnovské odběrové místo opět přijímat k vyšetření na Covid-19 zájemce z řad samoplátců. Ti byli na dočasnou dobu, kdy byla přetížená trutnovská laboratoř i odběrné místo, odkázání na nemocnice v Náchodě či Hradci Králové. 

Vyšetřování samoplátců trutnovská nemocnice dočasně pozastavila 20. října 2020. Nyní si vyšetření pro samoplátce může dovolit hned ze dvou důvodů: 

1. do mikrobiologické laboratoře zde pořídili dva nové přístroje, které usnadní práci personálu a zároveň výrazně zvýší množství vzorků, které bude laboratoř schopná zpracovávat. Mikrobiologická laboratoř v Trutnově zpracovává vzorky z trutnovského a dvorského odběrového místa a také vzorky z odběrů pacientů provedených v obou nemocnicích a ostatních zdravotnických zařízeních v regionu. 

2. došlo k úbytku žádostí o provedení testu na Covid-19 od indikovaných pacientů. 

V říjnu zpracovala trutnovská laboratoř více než 9000 vzorků, maximální denní počet zpracovaných vzorků pak začátkem listopadu překročil 700. 

V posledních dnech však nemocnice zaznamenala klesající počet odběrů: například včera (10. listopadu 2020) laboratoř zpracovala 475 vzorků. 

Procento pozitivních vzorků

"Zatímco v srpnu bylo bylo ze všech testovaných přibližně 2 % pozitivních, v září to bylo již 10 % a v říjnu a v listopadu se pohybujeme okolo 30 %. Svědčí to mj. o tom, že je nyní testováno více těch, u nichž je indikace odůvodněná," sdělila portálu Kralovedvorsko.cz Lucie Chytilová ze Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje.

V ceně za vyšetření není cena za odběr

POSTUP PŘI VYŠETŘOVÁNÍ SAMOPLÁTCŮ

Samoplátce musí požádat svého praktického nebo závodního lékaře, aby vyplnil celorepublikovou elektronickou ÚZIS žádanku. V kolonce Zdravotní pojišťovna musí lékař zakliknout „samoplátce“. Po odeslání elektronické žádanky se samoplátce objedná přes online rezervační systém dostupný na www.nemtru.cz nebo na telefonních číslech 737 231 167 a 721 007 020. 

Odběry jsou realizované pouze pro objednané žadatele. Pokud bude samoplátce potřebovat vyplněné potvrzení dle vzoru Ministerstva vnitra k vycestování do zahraničí, musí tento požadavek nahlásit při objednávaní.  

Cena samotného laboratorního vyšetření metodou PCR pro samoplátce je v souladu s nařízením Ministerstva zdravotnictví stanovena na 1674 Kč. 

Cena za odběr vzorku je stanovena ve výši 82 Kč. 

Při požadavku o vystavení mezinárodního certifikátu o výsledku testu na COVID-19 je účtován administrativní poplatek ve výši 200 Kč.
Výsledek vyšetření bude dostupný do druhého dne.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: ZH KHK, Hygienická stanice Kr. kraje
 

Související články
Čísla vypadají slibně, nejsou však jednorázové rukavice, hlásí hejtman Červíček

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 830x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Kontakt

Základní škola a Praktická škola, 

Dvůr Králové nad Labem,
Přemyslova 479


Základní škola a Praktická škola

Přemyslova 479

544 01 Dvůr Králové nad Labem


Telefon: 499 622 476, 499 320 751

E-mail:

Web: www.zs-dk.cz

Fcb: https://www.facebook.com/ZSPSDK/

ID schránky: nngdqiu


Kalendář akcí