Vyhledej
Novinky emailem
Šikovné nákupy
Základní škola a Praktická škola > Služby občanům > Rozvoj regionu

Sluneční dům ve Hvězdárně v Úpici čeká letos rekonstrukce

Redakce / 6.01.2022, Úpice - Trutnovsko a Úpicko
Královéhradecký kraj má v plánu vybudovat v objektu Slunečního domu ve Hvězdárně v Úpici moderní návštěvnické a odborné pozorovací astronomické centrum na pozorování Slunce. Donedávna ve Slunečním domě probíhala soustavná pozorování Slunce.


Záměrem kraje je zrekonstruovat Sluneční dům tak, že zde vytvoří moderní návštěvnické a odborné centrum shromážděním většiny astronomických pozorovacích výstupů a dat do jednoho místa. 

V rámci projektu s názvem Návštěvnického a odborného pozorovacího astronomického centra vznikne v objektu Slunečního domu takzvaná pozorovací místnost a pracoviště pro vizualizaci a pozorování včetně meteorologického a seismického stanoviště, do kterého povedou výstupy z celooblohových kamer, registrace meteorů a případně dalších měření. 

V druhé místnosti bude technika pro zpracování dat, která umožní prezentovat návštěvníkům základní principy zpracování dat včetně jejich katalogizace a archivace. Každý návštěvník uvidí skutečný vědecký výzkum.

Kraj si od toho slibuje také přilákání více odborníků a zájemců o tuto problematiku a zatraktivnění návštěvnických programů jak pro dospělé, tak děti

S financováním projektu pomůže dotace v rámci výzvy ministerstva pro místní rozvoj na podporu cestovního ruchu. Radní Královéhradeckého kraje již schválili podání žádosti o tuto dotaci. Předpokládá se, že stavební úpravy včetně dodávky interiérového vybavení vyjdou zhruba na 3,5 milionu korun včetně DPH, kdy by výše zmíněné dotace mohla tvořit 50 % výdajů z celkového rozpočtu. 

Zahájení prací kraj plánuje na podzim roku 2022


Lidová Hvězdárna v Úpici (nedaleko Trutnova) byla založena v roce 1959. Je určena široké veřejnosti. Nabízí možnost exkurze pro školky, školy a jiné objednané skupiny, večerní pozorování, noci na hvězdárně, výjezdy na táborové základny a pochopitelně populární přednášky pro veřejnost. Odborně se hvězdárna zaměřuje na pozorování Slunce, radioastronomii a astrofotografii.

Sledovat dění na obloze díky hvězdárně v Úpici můžete na jejich fcb stránce: https://www.facebook.com/obsupice.

Průlet hvězdárnou v Úpici můžete zažít i v tomto videu.Kateřina Sekyrková
Zdroj: Královéhradecký kraj
Foto: fcb Hvezdárna v Úpici

Související články
Dnešní zemětřesení v Chorvatsku naměřili i na Hvězdárně v Úpici
Žáci zavítali do Hvězdárny a planetária v Hradci králové
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 106x
 
Hodnocení článku:
Kontakt

Základní škola a Praktická škola, 

Dvůr Králové nad Labem,
Přemyslova 479


Základní škola a Praktická škola

Přemyslova 479

544 01 Dvůr Králové nad Labem


Telefon: 499 622 476, 499 320 751

E-mail: info@zs-dk.cz

Web: www.zs-dk.cz

Fcb: https://www.facebook.com/ZSPSDK/

ID schránky: nngdqiu


20.12.2021 - Krajské předsednictvo hnutí ANO navrhlo a schválilo zrušení místní organizace ANO Hradec Králové. Návrh byl podstoupen k projednání předsednictva hnutí.
16.12.2021 - Zákon zakazující prodej v prostorách nad 200 m² se 24. a 25. prosince 2021 neuplatní.
13.12.2021 - Ivana Adamce vystřídá na postu starosty města Trutnova po 23 letech další radní z ODS: 46letý architekt Michal Rosa. Ivan Adamec zůstane zastupitelem.

Kalendář akcí