Základní škola a Praktická škola > Turistika

První letošní zimní přechod a táboření na Zvičině bylo na blátě i na sněhu

Redakce / 8.01.2020, Královédvorsko
I letos se o prvním lednovém víkendu konala tradiční akce: 40. ročník Přechodu a přejezdu Zvičiny - memoriálu Petra Holveka, a to pod taktovkou KČT Hořice. Společně s touto akcí probíhal od pátku 3. ledna do neděle 5. ledna 23. ročník „Zimního táboření na Zvičině“ – memoriál Milana Poláka. Tato akce byla již poosmé pořádána jako putovní.

FOTOGALERIE - Nocování na Zvičině leden 2020

U memoriálu Petra Holveka se jedná se o hvězdicový přechod - každý si trasu určuje sám. V případě nedostatku sněhu jsou trasy absolvovány pěšky či na kole. I když letos nebylo zpočátku počasí úplně příznivé, v 10 hod. byla Raisova chata plná a další účastníci přicházeli. Akce se zúčastnilo 233 pochodníků, kteří dorazili po individuálně zvolených trasách. Účastníci akce po zaplacení startovného 40 Kč obdrželi odznak, pamětní list a polévku.

Memoriál Milana Poláka - za deště i sněžení

Na putovní akci se na nádraží v Bílé Třemešné sešlo 17 táborníků, kteří se přesunuli přes přehradu Les Království po levém břehu Labe proti proudu na tábořiště K2. Celkem ušli první den cca 9 km. První noc za vydatného deště strávili všichni pod širákem. Druhý den všichni pokračovali po trase Debrné, Souvrať, Mostek, Horní Brusnici na Zvičinu. Celkem urazili dalších cca 13 km za sněžení a silného větru. V husté mlze byla viditelnost 30 metrů a postavit stany bylo náročné. V sobotu vpodvečer bylo na vrcholu Zvičiny okolo -3°C, ale pocitová teplota kvůli silnému větru byla mnohem nižší. Nakonec si 17 táborníků postavilo 10 stanů, jeden se spokojil s noclehem pod širákem. Nejmladším účastníkem byl 8letý Jan Kout, nejstarším byl 69letý Zdeněk Tománek ze Sokolova. Další kilometry přibyly na cestě do místa, odkud vyrazili. K tomu každý nesl potřebné vybavení, minimálně stan, spacák, karimatku, několik vrstev náhradního oblečení a další.

Všichni zúčastnění obdrželi odznak pochodu, pamětní list jako upomínku na skutečně zimní akci a polévku pro doplnění potřebných kalorií.

Děkujeme všem, kteří se akce zúčastnili.

Zdrávi došli

Autoři:

Krejcar Jiří, předseda KČT odbor Hořice (text a foto)

Luděk Hruš (foto)