Vyhledej
Základní škola a Praktická škola > Vzdělávání > základní školy > ZŠ a PrŠ Dvůr Králové

Stáž pedagogických pracovníků v norském městě Hamar

Redakce, / 3.10.2022, Dvůr Králové nad Labem, praktickaskola.kralovedvorsko.cz
Pedagogové ze Základní školy a Praktické školy Dvůr Králové nad Labem se vydali v červnu na pracovní stáž do Norska.

FOTOGALERIE - Stáž pedagogických pracovníků Základní školy a Praktické školy Dvůr Králové nad Labem v norském městě Hamar

Cílem celé cesty bylo poznávání tamního vzdělávacího systému speciálního školství a sdílení zkušeností mezi pedagogy. 

Na vlastní oči jsme mohly vidět prostory, organizaci a způsoby vzdělávání ve škole zaměřené nejen na děti s různým postižením, ale i na dospělé klienty. Vnímaly jsme, jak v norském školství propojují a podporují hodnoty respektu k odlišnosti a jedinečnosti každého žáka, zařazují pestrost činností a ohleduplný přístup k potřebám dětí a dospělých. 
Celou stáží nás provázela pohostinnost, srdečnost, otevřenost a zapálenost norských pedagogů a prezentace filozofie jejich přístupu ke vzdělávání, který je orientován na dítě a jeho potřeby. Díky naší české kolegyni Renatě, která na této škole působí, a panu řediteli Helgemu Ottosenovi měla naše skupina možnost seznámit se také s aktuální situací norského speciálního školství a nahlédnout na otázky vzdělávání z jiné perspektivy. 

Ve škole jsme měly příležitost účastnit se školní oslavy a závěru školního roku, kdy se děti, ale i dospělí klienti sešli v prostorách školy a účastnili se programu s písněmi a tancem. Jako bonus pro účastníky stáže byla účast na středověkém festivalu, kde žáci školy prodávali své výrobky. Děti se učí často ve venkovním prostředí, využívají aktivní vodní terapii ve školním bazénu, snoezelen, šicí dílny, dřevo dílny, ale také mají obchůdek, kde prodávají děti a klienti centra své výrobky. 
Veškerá výuka plynula bez důrazu na výkon, nenásilně, kdo se nechtěl aktivit účastnit, nemusel. Zůstal u toho, co si vybral jako hru, do které se ponořil, a nikdo jej z ní nevyrušoval. Pedagog pozoroval a vyhodnocoval, co komu nabídnout příště. Naše zjištění jsme si zaznamenaly a reflektovaly. Z Norska si přivážíme spoustu drobných nápadů, jak zpestřit naši výuku, a tím vylepšit stávající vzdělaní našich dětí. 

Z naší stáže bude také možné zhlédnout prezentaci na dni otevřených dveří, který se bude konat v průběhu měsíce listopadu v prostorách naší školy, ale také na facebookových stránkách školy a na našem youtubovém kanálu. 

Rovněž musíme poděkovat všem sponzorům naší akce, kteří nám poskytli své výrobky pro propagaci našeho města a regionu. 
Zejména děkujeme firmě Carla spol. s. r. o., Družstvu umělecké výroby - Vánoční ozdoby, Královedvorskému pivovaru Tambor, Pravé Hořické Trubičky s. r. o, Erbenovy miletínské modlitbičky, firmě Alpa a. s., paní Nadě Hrubé za háčkovaného Edu, maskota naší školy, který nás na cestách provázel. Děkujeme i podpoře akce ze strany města Dvůr Králové nad Labem.

Bc. Petra Faktorová
Základní škola a Praktická škola

Další články Základní škola a Praktická škola

 
Vaše komentáře

Přečteno 483x
 
Kontakt

Základní škola a Praktická škola, 

Dvůr Králové nad Labem,
Přemyslova 479


Základní škola a Praktická škola

Přemyslova 479

544 01 Dvůr Králové nad Labem


Telefon: 499 622 476, 499 320 751

E-mail: info@zs-dk.cz

Web: www.zs-dk.cz

Fcb: https://www.facebook.com/ZSPSDK/

ID schránky: nngdqiu


Kalendář akcí