Vyhledej
Šikovné nákupy
Základní škola a Praktická škola > Vzdělávání > základní školy > ZŠ a PrŠ Dvůr Králové

Žáci budou pečovat o ježka, na jaře ho pustí do přírody

Ježčí projekt Bodlinka na ZŠ a PrŠ ve Dvoře Králové

Redakce / 28.01.2019, Dvůr Králové nad Labem, praktickaskola.kralovedvorsko.cz
Pan Ing. Daniel Bílek, pracovník ekologické výchovy Správy KRNAP, nám do školy přivezl hned na začátku ledna ježčího samečka. Umístili jsme ho do připravené ohrádky s domkem z papírové krabice. Projekt Bodlinka, který organizuje Správa Krkonošského národního parku pro záchranu ježků, vstupuje v letošním roce již do 13. ročníku. Do projektu jsou zapojeni ježci, které lidé zanesli do Záchranné stanice pro hendikepovaná zvířata Správy KRNAP.
 

FOTOGALERIE - Ježci na ZŠ a PrŠ

Pracovníci KRNAP rozvážejí ježky do škol, kde pak mají děti možnost postarat se o malého společníka po celou zimu. Cílem projektu je naučit děti zodpovědnosti, pomoci jim nalézt kladný vztah k přírodě a všemu živému, naučit je postarat se o zvíře, které by bez lidské pomoci zimu nepřečkalo. 

I přes velký počet zájemců o přezimování ježka dostala naše škola možnost zapojit se do tohoto ježčího projektu. Děti se přímo ve škole přes zimu starají o malého ježka. Pečovat o ježka budou všechny děti pod vedením svých učitelů. 

Součástí projektu je i přednáška. Proto nás ve středu 9. ledna navštívil garant projektu Ing. Daniel Bílek a připravil pro nás poutavou besedu o životě ježka, kterou doplnil bohatou fotodokumentací s názornými ukázkami. Vysvětlil nám, co všechno se děti musí naučit - vyčistit pelíšek, ježka nakrmit a zvážit ho. Předal nám ježčí deník pro zápis našich pozorování, postřehů a všeho, co se našeho ježka týká. Dostali jsme cenné rady, jak se o něj postarat. Domluvili jsme se na pravidelných návštěvách u nás ve škole po celou dobu, kdy bude ježek s námi. 

To jsme již byli všichni napnutí na náš pichlavý poklad schovaný v přepravce! K našemu prvnímu seznámení došlo ještě v učebně, kdy se nám podařilo zjistit, že máme ježčího kluka. Úspěšně se nám ho podařilo ubytovat v předem připravené ohrádce s domkem z papírové krabice. To, že se má k světu, jsme poznali hned odpoledne podle téměř vyčištěné misky s krmením a zabydleného domečku. Teď nás až do příchodu jara, kdy budeme ježka vypouštět do přírody, čeká učení se novému, získávání zkušeností, spousta práce, legrace, ale i dobrý pocit z toho, že pomáháme přírodě. 

V rámci environmentálního vzdělávání je pro naši školu účast na akcích zaměřených na ekologii již tradicí. Naši žáci se zapojují do projektů, výtvarných či znalostních soutěží, navštěvují střediska environmentálního vzdělávání. Takto úzká spolupráce se Střediskem ekologické výchovy Správy KRNAP je však pro naši školu premiérou. 

Děkujeme za možnost být u toho.

Dana Poličanská

Další články Základní škola a Praktická škola

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 878x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Kontakt

Základní škola a Praktická škola, 

Dvůr Králové nad Labem,
Přemyslova 479


Základní škola a Praktická škola

Přemyslova 479

544 01 Dvůr Králové nad Labem


Telefon: 499 622 476, 499 320 751

E-mail:

Web: www.zs-dk.cz

Fcb: https://www.facebook.com/ZSPSDK/

ID schránky: nngdqiu


Kalendář akcí